• ساعت : ۰۰:۰۰
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۱۰/۱۱ 
  • کد خبر : ۹۱۱۳
3 روش تبدیل استرس به یك ابزار سودمند

بسیاری از ما همیشه از استرس رنج می‌بریم و گاهی آن را علت ناکامی خود می‌دانیم چرا که استرسِ زیاد می‌تواند عملکرد انسان را تا مقدار زیادی کاهش دهد. اما اگر بدانیم که چگونه این وضعیت بدنی را مدیریت کنیم، می‌توانیم از استرس برای افزایش عملکرد خود بهره ببریم. مقدار مناسبی از استرس می‌تواند در افزایش عملکرد شما نقش به‌سزایی داشته باشد. در اینجا این سه روش برای استفاده مفید از استرس را فرا خواهید گرفت.

آیا استرس مضر است؟

خب باید بگوییم که استرس به طور مطلق مضر نیست. با وجود تمام هشدارهای جدی‌ای که درباره‌ی بدی‌های استرس و تاثیر منفی آن بر روی سلامت و عملکرد بدن شنیده‌اید، باید گفت که مقدار کمی از استرس می‌تواند باعث افزایش عملکرد شود و علم نشان می‌دهد که چگونگی طرز فکر شما نسبت به استرس است که بر روی شما اثر می‌گذارد. به عنوان مثال اگر می‌ترسید که استرس فراوان بر روی سلامتی شما تاثیر بگذارد، این ترس شماست که اثر خود را بر روی بدنتان خواهد داشت نه استرس!

استرس مانند یک نوع داروی قوی است و همه چیز بستگی به این موضوع دارد که چه مقدار دوز از این دارو مصرف کنیم؛ نه خیلی زیاد و نه خیلی کم. سوال اصلی این است که شما چگونه می‌توانید از این دارو استفاده کنید در حالی که در مدت طولانی به آن وابسته نشوید و در مدت کوتاه در مصرف آن زیاده روی نکنید.

زمانی که مغز شما استرس را احساس می‌کند، شروع به آزاد کردن یک ماده شیمیایی به نام نورآدرنالین در بدن می‌کند. بدن شما درست کار نمی‌کند اگر مقدار زیاد یا مقدار خیلی کمی ازاین ماده شیمیایی در بدنتان ترشح شود. اما یان رابرتسون ، عصب شناس کالج ترینیتی در دوبلین، و نویسنده کتاب تست استرس با نام "چگونه فشار شما را قوی‌تر و تاثیرگذار‌تر می‌کند"، می‌گوید: " یک نقطه طلایی وجود دارد، که اگر شما مقدار درستی از نورآدرنالین را مصرف کنید، به آن دست خواهید یافت و مغز شما در بهترین حالت فعال خود قرار خواهد گرفت."

در اینجا ۳روش برای دستیابی به این نقطه طلایی وجود دارد.

شکل‌گیری دوباره

استرس به طور قابل توجهی به نوع نگرش شما وابسته است. انتظار می‌رود که با احساس فیزیکی استرس، شما بترسید و قادر به انجام کاری نباشید و احتمالا همین اتفاق می‌افتد. امااگر  از این هیجان استفاده کنید، طوری که انگار بدن شما آماده یک رقابت است و به این ترتیب استرس دربدن شما تبدیل به یک ماده محرک شده و عملکرد شما را تقویت می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد زمانی ‌که مردم در یک شرایط استرس‌زا مانند سخنرانی عمومی قرار می‌گیرند، گفتن آرام باش به خودتان می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد. کسانی که شرایط را دوباره شکل می‌دهند  و آن را تبدیل به هیجان می‌کنند، مثل این است که به جای اینکه استرس را کنترل کنند، سوار بر موج استرس می‌شوند. این روش خیلی بهتر عمل می‌کند. بنابراین دفعه بعدی که دستهای شما در حال خیس شدن از عرق، قبل از  ارائه در یک کنفرانس بزرگ بود، به خودتان نگویید که من استرس دارم یا در حال خفه شدنم! بلکه بگویید من دارم برای بهترین ارائه‌ خود آماده می‌شوم.

 راه‌های جدیدی برای اسکی سواری بسازید

اسکی کردن چه تاثیری بر روی استرس دارد؟ فکر‌های ما مثل یک پیست اسکی عمل می‌کند. هر بار که شما به چیزی فکر می‌کنید، یک مسیر جدید برای اسکی در ذهن شما ساخته خواهد شد و دوباره فکر کردن به این موضوع برای شما آسان می‌شود؛ چراکه شما مسیر آن را ساخته‌اید. بنابراین می‌توان فهمید که چرا همیشه اعتراض کردن مضر و سپاسگزاری برای سلامتی مفید است. پس استرس می‌تواند یک چرخه برای تقویت شما باشد. به همین دلیل بیشتر از آن‌ که بر شک‌های درونی و منفی خود غلبه کنید، نیاز دارید که تشخیص دهید چه زمانی در حال رفتن در این مسیر هستید و در آن زمان خودتان را متوقف کنید. حالا چطور باید این کار را انجام دهیم؟ الیزابت برنشتاین پیشنهاد می‌دهد که فکر‌های خود را بنویسید و مشخص کنید که کدام یک از این‌ فکر‌ها شما را در این مسیر منفی قرار می‌دهد. تمام  آن فکر‌ها را از سر خود بیرون کرده و بر روی کاغذ بیاورید.

مقابله با سرنوشت

استرس می‌تواند مانند یک اتفاق غیر منظره باشد که شما هیچ کنترلی بر روی آن نداشته باشید. شما برای مدت یک دقیقه ایستاده‌اید و با حالتی آرام در حال مرور یادداشت‌های خود برای سخنرانی هستید. یک دقیقه بعد شما حس می‌کنید که در حال عرق شدن هستید و هیچ چیزی از متنی که باید در رابطه با آن سخنرانی کنید را به یاد نمی‌آورید. اگر شما می‌خواهید که از استرس به نفع خودتان استفاده کرده و از آن سود ببرید باید این وضعیت را تغییر دهید. به این فکر نکنید استرس شما را کنترل می‌کند بلکه شما می‌توانید استرس را تحت کنترل خود درآورده و از آن استفاده کنید. به کمدین‌ها یا نوازندگانی فکر کنید که نگران این هستند که به آن سطح از  اضطراب قبل از اجرای خود نرسند، یا تایگر وودز (Tiger Woods) که می‌گفت اگر قبل از یک مسابقه احساس اضطراب و دلشوره نداشته باشد، می‌داند که در آن مسبقه خوب عمل نخواهد کرد. با طرز فکر درست، استرس می‌تواند عملکرد شما را بهبود بخشد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.20.0
    V6.0.20.0